20'lik
Diş Çekimi

20'lik Diş Çekimi, Yirmilik Diş Çekimi Fiyatları İstanbul

20 Yaş
Diş Çekimi

20'lik Diş Çekimi, Yirmilik Diş Çekimi Fiyatları İstanbul
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
20'lik Diş Çekimi

Ağız içerisinde yer alan dişler, birbirinden farklı zamanlarda ve çeşitli fonksiyonların sürdürülmesinde görev alan önemli dokulardır. Bu nedenle dişlerde hastalık gelişmesi durumunda genellikle dişin ağız içerisinde tutulmasına yönelik tedaviler tercih edilir. Ancak bazı durumlarda çevre dokuların sağlığının korunabilmesi için dişin çekilmesi gerekebilir. 20'lik diş çekimi işlemleri bu kapsamda sıklıkla ihtiyaç duyulan tedaviler arasında yer alır.

İstanbul 20'lik Diş Çekimi, Fiyatı, Gömülü Yirmi Yaş Diş Çekimi

20'lik Diş Çekimi Nedir? İstanbul

20’lik diş çekimi, ağızın en arkasında yer alan üçüncü azı dişlerinin çeşitli nedenler ile ağız ortamından uzaklaştırılması işlemidir. Ağız içerisindeki bu dişler, pozisyonuna bağlı olarak standart diş çekimi prosedürleriyle ya da cerrahi işlemlerden yararlanılarak çekilebilir. Yirmilik diş çekimi, gömülü diş çekimi veya 20 yaş diş çekimi olarak da adlandırılır. Hassas bir işlem olan 20’lik diş çekimi İstanbul’da bulunan Avedent Diş Kliniğinde uzman diş hekimlerimiz tarafından özenle yapılmaktadır.

20'lik Dişler Ne Zaman Çıkarlar?

Yirmilik dişler olarak da bilinen 20 yaş dişleri, genellikle 17 ila 25 yaşları arasında çıkarlar. Bu dişlerin sürme yaşı kişinin gelişim sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak bu dişlerin hiçbir zaman sürmemesi de mümkündür.

20'lik Diş Çekimi Fiyatı/Ücreti Ne kadar? İstanbul

20’lik diş çekimi veya gömülü diş çekimi fiyatı/ücreti İstanbul’da bulunan diş kliniklerinin lokasyonu ile birlikte birkaç faktöre bağlı olarak verilebilir. Yirmilik diş çekimi, normal diş çekimi prosedürlerine uygun olarak yapıldığında çok bir fiyat farkı olmamaktadır. Ancak bazı hastalarda larda gömülü diş dediğimiz durum söz konusu olmakta ve bu hastalarda diş etinin açılması ve kemik dokusuna da müdahale gerekebilmektedir.

Ayrıca 20’lik diş çekiminden sonra örneğin estetik dolgu, gülüş tasarımı, kanal tedavisi, zirkonyum kaplama, porselen kaplama, e-max/empress kaplama, implant diş, all on 4/6diş eti hastalıkları veya ortodonti gibi başka diş tedavilerinin de yapılacak olması fiyatın belirlenmesinde etkili olabilir.

İstanbul’da 20’lik diş çekimi fiyatı/ücreti konusunda ve diğer tedavilerimiz ile ilgili daha detaylı bilgiler almak için kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

20'lik Diş Çekimi Neden Yapılır?

Ağız içerisine süren 20 yaş dişleri, temizlenmesi zor bir bölgede yer alırlar. Dar bir çene kavisine sahip kişilerde dişin yalnızca bir kısmının sürmesi ya da çiğneme hattından farklı bir yönde gelişmesi bölgenin bakımını daha da zorlaştırabilir. Bu nedenle yirmilik dişlerde ve bu dişlerin çevresinde enfeksiyon gelişimi sıklıkla gözlenir. Hastalık geliştiğinde ise bu dişlerin kendilerine özgü anatomik yapıları dokuları koruyucu yöntemlerle tedavi edilmesini zorlaştırıcı etki gösterebilir. Bu durumlarda enfeksiyonun kontrol altına alınması ve çevre dokuların korunması amacıyla dişin çekilmesi planlanabilir.

Yirmilik dişler, ağız içerisine hiç sürmeden çene kemiği ya da diş eti dokusu içerisinde gömülü bir şekilde kalabilir. Bu durum, kişinin dar bir çene kavisine sahip olmasından ya da dişin çene kemiği içerisinde sürme pozisyonuna uygun olmayan bir şekilde konumlanmasından kaynaklanabilir. Bu gömülü dişler, çoğu zaman çevre dokular için bir problem oluşturmadan uzun süre boyunca gömülü olarak kalabilir. Ancak bazı durumlarda komşuluğunda yer alan dişlerde doku yıkımına neden olabilir ya da sürmüş olan dişleri sıkıştırarak çapraşıklık gelişiminde etkili olabilir. Bunun yanı sıra, gömülü dişlerde de çeşitli etkenlere bağlı olarak enfeksiyon gelişebilir ve çevre dokulara yayılabilir. Bu durumlarda gömülü 20 yaş dişlerinin çekilmesi, ağız sağlığının sürdürülebilmesi için oldukça önemlidir.

20'lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Yirmilik dişlerin çekim yöntemi, klinik muayene ve radyolojik tetkiklerin değerlendirilmesi sonucunda belirlenir.

Tüm diş çekimi tedavilerine bölgeye lokal anestezi uygulanması ile başlanır. 20’lik dişin ağız içerisine tümüyle sürdüğü durumlarda standart diş çekimi prosedürleri uygulanır ve tedavi tamamlanır.

20’lik dişin gömülü olduğu durumlarda ise bölgedeki diş eti dokusu bir miktar açılır ve dişin pozisyonuna uygun olarak bir miktar kemik dokusu kaldırılır.

Gömülü dişin özel tedavi aletleri yardımı ile kemikten çıkarılmasının ardından bölge iyice temizlenir ve dokular dikişlerin yardımı ile geri kapatılır.

20'lik Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Diş hekiminin reçete edeceği ilaçların önerildiği şekilde kullanımına özen gösterilmelidir. Bu ilaçlar dokunun iyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için önemlidir. Ayrıca 20’lik diş çekimi sonrası ağrının hafifletilmesi için bu ilaçlardan faydalanabilrizisiniz.  
  • Tedavi bitiminde bölgeye uygulanan tampon ortalama yarım saat ısırılarak ağız içinde tutulmalı ardından atılmalıdır. Takip eden süreçte sızıntı şeklinde kanamanın devam etmesi normaldir. Ancak yoğun bir kanama olmadıkça iyileşme dokusu oluşumuna engel olabileceğinden bölgeye yeni bir tampon konulmamalıdır.
  • Tedavi sonrasında 2 saat boyunca herhangi bir gıda tüketilmemelidir. Daha sonrasında ise ilk birkaç gün çok sıcak, asitli ya da baharatlı yiyeceklerden uzak durulması iyileşmeyi pozitif yönde etkiler.
  • Tedaviyi takip eden ilk 24 saat aralıklı olarak soğuk kompres uygulaması ödem oluşma ihtimalini minimuma indir.
  • Sigara, dokuların beslenmesinde bozulmalara neden olmasından dolayı çekim yarasının iyileşmesini engelleyebilir. Bu nedenle ilk birkaç gün sigara tüketimine ara verilmelidir.
  • İyileşme dokusunun bölgede tutunabilmesi için tedaviyi takip eden ilk birkaç gün ağız çalkalama ya da tükürme gibi basınçlı hareketlerden uzak durulmalıdır.
  • Diş çekiminin yapılan bölgenin temiz tutulması önemlidir. Bölgenin bakımı tedaviden sonraki gün yumuşak diş fırçası ile fırçalayarak sağlanabilir.
Avedent alanında uzman hekim kadrosu ile 20’lik diş çekimleri için ihtiyaç duyulan tedavi uygulamalarını sizlere sunar. Siz de kliniğimize dilediğiniz zaman başvurabilir ve yirmilik dişlerinizin mevcut durumunu öğrenmek için hekimlerimize danışabilirsiniz. Kliniğimiz ile hemen iletişim kurarak randevu oluşturabilirsiniz.