Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir? Fiyatları? İstanbul Kadıköy

Zirkonya
Dişler

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir? Fiyatları? İstanbul Kadıköy
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
Zirkonyum Dişler

Dişlere yüksek oranda yük gelmesi ya da sağlıklı diş dokusunun önemli oranda kaybedilmesi dişlerin desteklenme ihtiyacını artırabilir. Bu durum birçok protez uygulamasının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için engel teşkil edebilir. Aşırı düzeyde renklenme gözlenen dişlerin ise ışık yansıtıcılığı yüksek materyallerle estetik anlamda başarılı olacak şekilde tedavi edilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumlarda zirkonyum diş kaplamaları estetik ve dayanıklılık avantajları sayesinde ideal bir tedavi alternatifi olarak ön plana çıkar.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları İstanbul? Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir? İstanbul

Zirkonyum dişler, beyaz renk tonuna sahip bir metal olmasıyla ön plana çıkan zirkonyum elementi kullanılarak hazırlanan dental protezlerdir. Doku desteğinin artırılması için yüksek dayanıklılığa ihtiyaç duyulan dişlerde geleneksel tam metal ya da metal altyapılı restorasyonlar yerine sıklıkla tercih edilir.

Bu dişlerde zirkonyum kaplamaların tercih edilmesi dayanıklılığın yanı sıra estetik alanda da başarılı protezler yapılabilmesine olanak tanır. 

İstanbul’da zirkonyum diş kaplama tedavisini, Avedent Diş Kliniğinde deneyimli diş hekimlerimize yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları İstanbul

Zirkonyum diş kaplama fiyatları, İstanbul’da diş kliniğinin lokasyonuna, diş hekimlerinin deneyimine, diş kaplama öncesi yapılacak olan ek tedavilere göre değişmektedir. Bazı dişlerde dolgu ve kanal tedavisi sonrası ya da implant diş üzerine zirkonyum kaplama yapılabilir. Yapılacak tedavi planına göre zirkonyum kaplama diş fiyatları İstanbul özelinde netleşecektir.

İstanbul’da zirkonyum diş kaplama tedavisi olacak hastalarımız Avedent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile iletişim kurarak detaylı bilgi alabilir.

Zirkonyum Dişler ile Tedavi Hangi Durumlarda Yapılabilir?

 • Çiğneme kuvvetlerini karşılamada önemli bir role sahip olan arka bölge dişlerinin restore edilmesinde kullanılabilir.
 • Aralıklı diş dizilimine sahip kişilerde bu aralıkların doldurulması amacıyla zirkonyum diş kaplama planlanabilir.
 • Dayanıklılık özelliğinin yüksek oranda kaybedilmesine neden olan ileri düzeydeki kırık veya çürük lezyonlarının varlığında dişin onarılıp sağlıklı dokuların desteklenmesi amacıyla uygulanabilir.
 • Kimyasal maddeler ya da mekanik nedenler gibi dış faktörlerin etkisiyle ileri düzeyde aşınma gözlenen dişlerde kaybedilen dokuların yerine konması için zirkonyum dişler tercih edilebilir.
 • Çeşitli nedenlere bağlı gözlenen diş kayıplarının oluşturduğu geniş boşluk alanların köprü restorasyonları yapılarak tedavi edilmesini sağlayabilir.
 • Tırnak yeme, diş sıkma ya da gıcırdatma gibi parafonksiyonel alışkanlıkların varlığında zirkonyum kaplama materyali ile yüksek kuvveti karşılayabilecek bir protez yapılabilir.
 • Dişlerdeki çapraşıklığa ya da genetik olarak çene ilişkilerinin bozuk olması durumlarına bağlı olarak meydana gelen orantısız kuvvetlerin karşılanabileceği protez planlamalarının yapılmasına izin verir. Endodontik tedaviler olarak adlandırılan tek seanslı kanal tedavisi ve çok seanslı kanal tedavisi uygulamalarından sonra gözlenebilecek ileri düzeydeki renk değişim problemlerinin maskelenmesinde etkili olabilir.
 • Renklendirme özelliğine sahip gıdaların yüksek oranda tüketilmesi sonucu dişler üzerinde gözlenen ileri derecedeki renk değişimlerinin maskelenmesi amacıyla uygulanabilir. Bu durumda kişinin diş beyazlatma uygulamaları için uygun olmaması ya da alternatif protez uygulamaları ile yeterli renk değişimi sağlamanın mümkün olmadığı durumlarda tedavi imkanı sağlar.
 • Geleneksel metal protezlerin içerisinde yer alan elementleri bünyesinde barındırmadığından metal alerjisi olan hastalarda kullanılabilir. Bu sayede kuvvetlere karşı yüksek dayanıma ihtiyaç duyulan alerjik bünyeye sahip hastalarda da etkin bir tedavi yapılabilmesine olanak tanır.
 • Ortodonti tedavilerinden şeffaf plak(invisalign) ve diş teli tedavilerinin çeşitli nedenlerle uygulanamadığı durumlarda, belirli düzeye kadar olan çapraşıklık problemlerinin düzenlenmesinde kullanılabilir.
 • İmplant diş protezleri üzerine estetik görünüme sahip bir protez yapılması amacıyla planlanabilir.
Zirkonyum Diş Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum Seramik Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

 • Doğal olarak beyaz renk tonuna sahip olması sayesinde alt yapı malzemesi olarak geleneksel metal alaşımlarının kullanıldığı protezlere göre estetik görünümleri oldukça farklıdır. Geleneksel metal altyapılı protezlerde karşılaşılan mat, cansız ve yapay görünüm yerine doğal diş dokusuna daha yakın estetik bir görünüm sunar.

 • Geleneksel metal alaşımlarının içerisinde barındırdığı elementler bu protezlerde yer almadığından metal alerjisine sahip hastalarda güvenli bir şekilde kullanılabilir.

 • Yüzeyi cilalı ve pürüzsüz olacak şekilde hazırlanabilir. Bu yüzey, plağın tutunmasını önlemede ve sigara, çay ya da kahve gibi ürünlerin renklenme problemleri oluşturmasına engel olmada etkin rol üstlenir.

 • Zirkonyum materyali sahip olduğu özel yapısı sayesinde yüzeyinde oluşan mikro düzeydeki çatlakları onarabilir ve bu durum dayanıklılık özelliğini uzun süre muhafaza etmesine yardımcı olur.

 • Monolitik zirkonyum olarak adlandırılan tek katmanlı zirkonya diş protezleri, dişlerde oldukça minimal bir aşındırma yapılması ile uygulanabilir. Bu sayede dişin sağlıklı dokularını önemli oranda korur.

Zirkonyum Seramik Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Planlanan ilk muayenede diş dokuları, diş etleri, çenelerin ilişkisi ve bu yapılar ile etkileşimi olan diğer tüm dokuların ayrıntılı incelemesi yapılır. İncelemelerin değerlendirilmesinin ardından hastanın tedavi gereksinimleri belirlenir ve hastanın tedaviden beklentileri de göz önünde bulundurularak tedavi planı alternatifleri oluşturulur. Diş hekimi ve hastanın ortak kararı ile belirlenen tedavi planına bağlı olarak ilgili restorasyonun tasarımı yapılır. Fonksiyonel ihtiyaçlara bağlı olarak genel hatları belirlenen tasarım; dişlerinin durumu, kişinin yüz şekli, karakter özellikleri, gülüş profili, diş etlerinin görünüm oranı gibi parametreler dikkate alınarak detaylandırılır. Hastanın estetik beklentilerine uygun bir tasarım üzerinde kesin karar verildiğinde bir sonraki aşamaya geçilir. Bu aşamada dişlerin mevcut konumları prova uygulaması yapılmasına elverişli ise tedavi işlemlerine başlamadan önce prova uygulaması yapılarak planlanan tedavi daha objektif değerlendirilebilir.

Tedavi seansında birincil olarak konforlu bir şekilde işlem yapılabilmesi için lokal anestezi uygulaması yapılır. Anestezi uygulamasını takiben zirkonya diş protezlerinin yerleştirilebileceği bir alan oluşturmak adına ilgili dişlerin yüzeyleri bir miktar aşındırılır. Ardından dişlerin yeni formlarının protez tasarımıma adapte edilebilmesi için ölçü alınır. Hazırlanacak olan daimi protezin uygulanacağı zamana kadar dişlerin korunması ve estetik devamlılığın sağlanması amacıyla uygulama yapılan dişlerin üzerine geçici protezler yerleştirilir. Daimi protezlerin hazırlanma süreci tamamlandığında dişler üzerinde provaları yapılarak diş dokuları ile uyumu kontrol edilir. Diş dokusuyla daimi protezlerin tamamen uyum içerisinde olması durumunda özel kalıcı yapıştırma ajanlarıyla protez dişlere sabitlenir ve tedavi tamamlanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplamaları, Avedent’in deneyimli hekim kadrosu ve ileri teknoloji cihazlar sayesinde güvenle uygulanabilmektedir. Siz de işlem hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak ve zirkonya diş tedavilerinin sizin için uygunluğu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için kliniğimize kolaylıkla başvurabilirsiniz.