Vidalı İmplant mı Yapıştırma mı? Vidasız İmplant Nedir? İstanbul

Vidalı İmplant mı? Yapıştırma mı? Avantajları ve Farkları Nelerdir? Vidasız İmplant Nedir? İstanbul
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy

Vidalı İmplant ve Yapıştırma İmplant Yöntemi

Diş eksiği bulunan hastalar için implant diş çokça tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. İmplant diş tedavisi, vidalı implantlar ve yapıştırma implantlar olarak iki şekilde uygulanır.

Vidalı İmplant mı Yapıştırma mı? Avantajları Nelerdir?

Vidalı implant ve yapıştırma implant yöntemlerinde çene kemiğine sabitlenen titanyum implantın üzerine zirkonyum kaplama veya porselen kaplama gibi materyallerden özel olarak hazırlanmış diş kaplaması yerleştirilir. Genel olarak implant tedavisinin diğer eksik diş restorasyonlarına göre bir takım avantajları bulunur. Vidalı ve yapıştırma implantların da çeşitli avantajları vardır. Bu avantajlar şunlardır:

Vidalı İmplantlar:

Vidalı implantlar, tek bir diş eksiğinde veya birden fazla diş yerine kullanılacak köprülerde, kron veya köprünün çene kemiğine yerleştirilmiş olan implant üzerine vidalama yöntemi ile sabitleme şeklinde yapılır.

Vidalı İmplant Avantajları:

Vidalı implantlar, uzun ömürlü olmaları yönüyle bilinir ve bakımları uygun şekilde yapılırsa ömür boyu dayanabilirler. Bu durum önemli bir avantaj sayılabilir. Doğal dişlere en yakın kullanım imkanını sunar ve çiğneme fonksiyonu açısından başarılıdır. Diş dokularında ve diş kaplamasında bir sorun olduğunda kolayca müdahale imkanı sunar.

Maliyet açısından yapıştırma implantlara göre daha masraflı olabilir. Vidalı implantlar estetik kaygının yüksek olduğu ön dişlerde kullanım için çok uygun değildir.

Yapıştırma İmplantlar:

Yapıştırma implant uygulamasında, çene kemiğine yerleştirilen titanyum implant üzerine bir ara bağlantı elemanı (abutment) yerleştirilir. Tek diş kaplama veya köprüler bu ara bağlantı elemanına çok kuvvetli yapıştırıcılar ile sabitlenerek işlem tamamlanır. Buna simante implant da denmektedir.

Yapıştırma İmplant Avantajları:

Vidalı implantlara göre daha kısa sürede tedavinin tamamlanması mümkündür. Vidalı implantın uygulamasının çok uygun olmayacağı ön dişlerde estetik açıdan avantaj sağlar. Vidaya ulaşmak için kullanılan bir deliğe ihtiyaç olmadığından kuron bir bütün olarak kullanılır.

Bunların yanında, yapıştırma implantlar vidalı implantlar kadar dayanıklı olmayabilir. Çiğneme konforu açısından yapıştırma implantlar aynı performansı sağlayamaz. Bu sebeple öğütücü dişlerde çok tercih edilmez. Aynı zamanda kullanılan yapıştırıcı malzemenin çok iyi temizlenmesi gerekir aksi takdirde bu durum enfeksiyonlara neden olabilir.

“İstanbul'da En İyi İmplant Tedavisi Yapan Merkezlerden Biri..."

Vidalı İmplant ve Yapıştırma İmplant Farkları

  • İmplant uygulaması ön kesici dişler gibi estetiğin önemli olduğu bölgede ise yapıştırma implantlar doğru bir tercih olabilir. Bu sayede diş kaplaması bir bütün halinde uygulandığından ekstra vida üzerindeki boşluğun kapatılma sorunu olmaz.

 

  • Uygulama yapılacak bölge öğütücü dişlerin olduğu bölgede ise daha mukavemetli olan vidalı implantlar tercih edilebilir. Bu sayede fazla yapıştırıcı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan diş dokusu problemleri önlenmiş de olur. Ancak vida üzeri dolgu ile kapatılmak durumundadır. Diş arka bölgede olduğundan bu görsel açıdan sorun teşkil etmez.

 

  • Yapıştırma implantlarda diş kaplaması hasar gördüğünde onarım imkanı kısıtlıdır ve kaplamaya hasar vermeden onarım yapılamayabilir. Vidalı implantlarda ise ihtiyaç halinde vida yardımı ile diş kaplama tamamen çıkarılabilir, diş eti, çene kemiği ve titanyum implanta kolayca ulaşılabilir.

 

  • Yapıştırma implantlarda kullanılan yapıştırıcının artıklarının temizlenmesi zor olduğundan diş eti iltihabı gibi durumların ortaya çıkması muhtemeldir. Vidalı implantta yapıştırıcı kullanılmadığından böyle bir sorun olmaz. Vidanın gevşemesi söz konusu olsa da böyle bir durumda diş hekiminiz tarafından küçük bir işlemle vidanın sıkılması mümkündür.

 

Vidalı implant ve yapıştırma implant seçenekleri arasındaki seçim, eksik dişin bulunduğu bölgeye, tedaviden beklentilerinize ve estetik kaygı gibi faktörlere bağlı olarak yapılabilir. Ayrıca eksik diş sayısının fazla olduğu durumlarda all on four ve all on six implant tedavi seçenekleri de değerlendirilebilir. Diş eksikliği yaşıyorsanız mutlaka diş hekiminizin görüşleri doğrultusunda bir seçim yapmayı unutmayın.

Vidasız İmplant Nedir? Nasıl yapılır?

Vidalı implantların yapısında helezon şeklinde kanallar bulunmaktadır. Vidasız implantta ise bu kanallar bulunmaz, özel tasarımları sayesinde titanyum implant çene kemiğine tutunur. Vidasız implantlar, vidalı implantlara göre daha az cerrahi işlemle yerleştirilir ve bu tedavide iyileşme süresi daha kısadır. Ancak vidalı ve vidasız implant seçimine, çene kemiğinin durumu ve implantın kullanılacağı bölgeye göre diş hekimi tarafından karar verilmelidir.

Mükemmel, Sağlıklı Dişlerin Yerini Hiçbir Şey Tutamaz.

Son Teknoloji Kaliteli Altyapı

Mutlu Hastalar

2000+

Nitelikli Personel

20+