Süt Dişi Tedavileri

Süt Dişi Tedavileri

Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy

SÜT DİŞİ TEDAVİLERİ

Kişinin yetişkinlik döneminde sağlıklı dişlere sahip olması için çocukluk döneminde ağız ve diş sağlığının durumu büyük önem taşır. Çocukluk çağında yalnızca sürekli dişlerin değil süt dişlerinin de sağlığının korunmasına özen gösterilmelidir. Bu kapsamda rutin ağız bakımı sağlanmalı, diş hekimi kontrolleri yapılmalı ve ihtiyaç duyulduğunda da gerekli süt dişi tedavileri planlanmalıdır.

Süt Dişi Tedavileri, Süt Dişi Çekimi, Dolgu, Kanal Tedavisi Fiyatları - İstanbul

Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişleri, çocuğun konuşma ve beslenme gibi fonksiyonlarını sürdürebilmesinde doğrudan etkilidir. Bu fonksiyonların kaybedilmesi ya da dişlerin ileri düzeyde çürüyerek görünümde farklılıklara neden olması, çocuğun psikolojik gelişiminde negatif etkilere yol açabilir. Bu dişler aynı zamanda ardından gelecek sürekli dişler için yer hazırlamada görevlidir. Süt dişi dokularının ya da dişin kendisinin kaybedilmesi sürekli diş için hazırlanan alanın azalmasıyla sonuçlanabilir. Bu durum ilerleyen dönemlerde çapraşık diş dizilimi gözlenmesine neden olabilir.

Süt dişlerinin önemine binaen zamanında kontrol ve gerektiğinde süt dişi tedavilerinin yaptırılması çok önemlidir. Çocuklarınızın ağız ve diş sağlığını önemsemesi ve gelecekte sağlıklı dişlere sahip olması için süt dişi tedavilerini ihmal etmeyin. İstanbul Kadıköy’de bulunan Avedent Diş Kliniğinden randevu alarak çocuklarınızın süt dişi kontrol ve tedavilerini yaptırabilir erken yaşta ağız ve diş bakım alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Süt Dişi Çekimi, Dolgu, Kanal Tedavisi Fiyatları - İstanbul

Süt dişi tedavilerinden süt dişi çekimi, süt dişine dolgu ve kanal tedavisi gibi işlemlerin fiyatları için uzman diş doktorlarımızın çocuğun muayenesini yapması gerekmektedir. Muayene sonrası ihtiyaç duyulan işlemlere göre fiyat belirlenebilmektedir. Süt dişlerinin kontrolü çocukların gelecekte sahip olacakları dişlerin sağlığı için önemlidir. 

Bu nedenle çocuk diş doktorlarımızın detaylı muayenesi sonrası süt dişi çekimi, süt dişine dolgu ve kanal tedavisi fiyatlarını İstanbul’da bulunan Avedent Diş Kliniğinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç halinde koruyucu flor ve fissür uygulaması, amputasyon tedavisi veya yer tutucu uygulamasının yapılması da fiyatları etkileyebilmektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Süt Dişlerinde Çürük Gelişiminin Daha Hızlı İlerleme Nedeni Nedir?

Süt dişleri, dokularının sertlik ve dayanıklılık özelliklerinin sürekli dişler kadar yüksek olmaması nedeniyle dış etkenlerden daha çok etkilenir. Çocukların karbonhidrat ve şeker içeren besinleri daha çok tüketmesi, çürük oluşumunda etkili bakterilerin gelişimi için ağız içerisinde uygun bir ortam oluşmasına neden olur.

Bunların yanı sıra çocuklar genellikle çürük gelişiminin başlangıç safhalarında çürük gelişiminin neden olduğu minimal hassasiyet problemlerini fark etmezler. Bu durum hastalığın erken dönemde keşfedilip tedavi edilmesine engel olabilir. Çürük gelişiminde etkili faktörlere müdahale edilmediği için çürük hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

Bebeklerde Kısa Sürede Yaygın Çürük Gelişimi Neden Olur?

Çocukluk ve yetişkinlik döneminde olduğu gibi bebeklik döneminde de bakteriler ağız içerisinde tutunabilir. Bu nedenle bebekler için uygun yöntemler ile ağız içerisinin temizlenmesi önemlidir. Özellikle gece bebekler uyumadan önce gerekli temizliğin yapılması ağız ve diş sağlığı için büyük önem taşır.

Bebeğin biberon ile beslenerek uyutulması durumunda ağız içerisindeki bakteriler hızla çoğalabilir. Özellikle şeker, bal, pekmez gibi tatlı besinlerin ilavesi bakterilerin çoğalma hızını daha da artırabilir. Bu alışkanlığa bir süre devam edilmesi ise yeni gelişen ve dış faktörlerden etkilenmeye açık dişlerde kısa sürede yaygın çürükler gelişmesine neden olur.

Çocuk Diş Hekimi İstanbul

Süt Dişi Tedavileri Kapsamında Hangi Uygulamalar Yapılabilir?

Dişlerin mevcut durumuna bağlı olarak dokuları korumaya ya da iyileştirmeye yönelik çeşitli süt dişi tedavileri bulunmaktadır. Bu işlemler, çocuk diş hekimliği (pedodonti) alanında uzman hekimler tarafından yapılarak çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine uygun olarak planlanabilir. Bu kapsamda uygulanan süt dişi tedavileri şu şekilde sıralanabilir:

İnatçı enfeksiyonların olduğu durumlarda tedavi işleminden sonra hastalığın tekrarlama riski vardır. Enfeksiyonun tekrarlaması durumunda bölge tekrar açılarak enfekte doku temizlenebilir ya da alternatif tedavi yöntemleri değerlendirilebilir.

Dişin yapısına flor eklenerek dokuların dayanıklılığının artırılması amacıyla planlanır.

Çürük riski yüksek çocuklarda dişlerin çiğneme yüzeylerinin korunması için çukur alanlarına özel dolgu materyali uygulanmasıdır.

Diş yüzeyinde gözlenen minimal çürüklerin temizlenerek bölgenin uygun dolgu materyali ile restore edilmesidir.

Süt dişinin damar ve sinir paketinde enfeksiyonun yeni geliştiği dönemde bu dokuların bir kısmının uzaklaştırılmasıyla yapılan tedavilerdir.

Enfeksiyonun yayıldığı durumlarda damar sinir paketinin tümüyle uzaklaştırılarak boş kanalların süt dişleri için uygun kanal dolgularıyla doldurulmasıdır.

Sürekli dişin negatif etkilenmesini önlemek amacıyla süt dişinin yuvasından çıkarılarak ağız ortamından uzaklaştırılması işlemidir.

Süt dişi tedavileri kapsamında dişin çekilmesi gerektiğinde, bölgeye sürecek sürekli diş için gerekli alanın kaybını önlemek amacıyla planlanan apareylerin uygulanmasıdır.

Avedent, alanında uzman diş hekimi kadrosu ile çocuklarınızın ağız ve diş sağlığının korunması amacıyla uygulanan pek çok tedavi yöntemini sizlere sunar. Siz de kliniğimize kolaylıkla başvurabilir ve çocuğunuzun ihtiyacı olan süt dişi tedavileri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.