Diş Eti
Kanaması

Diş Eti Kanaması Tedavisi İstanbul

Diş Eti
Kanaması

Diş Eti Kanaması Tedavisi İstanbul
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
Diş Eti Kanaması

Ağız ve diş sağlığı hem genel sağlığın devamlılığı hem de ağız içerisindeki dokuların korunabilmesi için büyük öneme sahiptir. Bunun yanı sıra estetik görünümde de önemli bir yeri olan ağız ortamının sağlığının korunması için en önemli faktör ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Rutin ağız ve diş temizliğinin aksatılarak hijyenin sağlanamadığı durumlarda zamanla ağız içerisinde hastalıklar gelişir ve çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Diş eti kanaması, bu durumlarda en sık karşılaşılan belirtilerden biridir.

Diş Eti Kanaması Nedir? Neden Olur? Nasıl Durdurulur? Tedavi Fiyatları? İstanbul

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması, dişlerin çevrelenerek korunması ve desteklenmesinde görev alan diş eti dokularında çeşitli nedenlerle meydana gelen kanama problemleridir. Bu belirti diş etinin yapısının bozulmasıyla başlar ve kanamayı baskılayıcı bir durum olmadığı sürece hastalığın ilerlemesiyle de birlikte artar.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş etindeki hastalıkların büyük bir çoğunluğunun ana nedeni, ağız içerisine yerleşen zararlı bakteri türlerinin çeşitli etkinlikleridir. Bu bakterilerin sayısı rutin ağız bakımının ideal şekilde yapılmadığı durumlarda hızla artabilir ve bu durum ağızdaki sert ve yumuşak dokularda bozulmalara ve yıkımlara neden olabilir.

Yumuşak dokularda meydana gelen bozulmalar sonucunda diş etinin iltihabi hastalıkları olan gingivitis ya da periodontitis gelişebilir. Bu hastalıklar sonucunda diş eti dokusu kanamaya eğilimli hale gelir.

Ergenlik, hamilelik ya da menopoz gibi hormonal değişikliklerin gözlendiği dönemlerde diş etleri çevre etkenlere daha duyarlı hale geldiğinden diş eti kanamalarının gözlenme riski artabilir.

Hormonal değişimlerin yanı sıra diyabet, böbrek ya da karaciğer hastalığı gibi sistemik etkiye sahip kronik hastalıklar da diş eti dokularını zarar görmeye müsait hale getirebilir.

Çeşitli vitaminlerin eksiklikleri, bazı kan hastalıkları ya da kan sulandırma etkisine sahip olan ilaçların kullanımı kişinin vücudunda genel olarak kanamaya yatkınlık oluşturabilir. Bu durumda diş eti dokusu da kanamaya meyilli hale gelir.

Diş etine gelen travmatik kuvvetler diş etinin yaralanmasına ve kanamaya eğimli hale gelmesine neden olabilir. Kanamalar, dokuya gelen ani ve şiddetli kuvvetler nedeniyle de kısa sürede ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra yumuşak doku üzerine orantısız baskı uygulayan protezlerin kullanılması ya da dişlerin fazla baskı uygulayarak fırçalanması gibi etkenlere bağlı olarak zaman içerisinde de gelişebilir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti kanamasının tedavisi için ihtiyaç duyulan yöntem, kanamanın oluşum nedeni ve mevcut hastalığın ilerleme düzeyine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Travmanın kalıcı bir doku kaybına neden olmadan diş eti kanaması gelişimine sebep olduğu durumda travma etkeninin ortadan kaldırılmasıyla iyileşme sağlanabilir. Ağız içinde diş etinde kanamaya neden olabilecek bir restorasyon mevcut ise diş eti kanamasının tedavi edilmesi için bu restorasyonların düzenlenmesi ya yenilenmesi gerekebilir.

Dişler üzerinde plak birikimi olan durumlarda plakların temizlenmesi diş etinin iyileşme dönemine geçebilmesi için önemlidir. Bu kapsamda dişin görünür yüzeyinde diş taşı temizliği, diş eti altındaki bölgelerde ise kök yüzeyi düzleştirme işlemleri yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Kanama probleminin ortadan kalkabilmesi için bu uygulamaları takip eden süreçte rutin ağız ve diş bakımına da özen gösterilmesi gerekir.

Avedent deneyimli diş hekimi kadrosuyla birlikte ağız ve diş sağlığının geri kazanılması için gerekli olan birçok tedavi alternatifi sunar. Siz de dilediğiniz zaman kliniğimize başvurabilir ve diş eti kanaması probleminin ortadan kaldırılması için ihtiyaç duyduğunuz tedavi uygulamaları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.