İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer? Hangi Aralıklarla Uygulanır?

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer? Buz Uygulaması
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy

İmplant Sonrası Buz Tedavisi

İmplant diş tedavisi, diş kaybının kesin çözüm yöntemlerinden en etkili olanlarından biridir. Ancak implant yerleştirme işlemi neticede bir ameliyattır ve operasyon sonrasında bazı olumsuz etkiler görülmesi normaldir. İmplant sonrası ortaya çıkan bu olumsuzluklar şişlik ve ağrıdır. İmplant sonrası buz tedavisi ise bu yan etkilerle mücadelede en etkili yöntemdir. Peki implant sonrası buz tedavisi ne kadar sürer, hangi aralıklarla kompres yapılmalı ve buz uygulaması yaparken nelere dikkat etmeli? Yazımızın devamında bu soruları yanıtlamaya çalıştık.

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant sonrası buz tedavisi 48 saat sürer. İmplant tedavisi sonrası buz tedavisinin ilk 24 saati çok önemlidir ve anestezi geçtikten sonra hemen buz kompresine başlanmalıdır. Buz uygulamasının ikinci gün de devam etmesi gerekir. Böylece implant ameliyatından sonra şişlik ve ağrı ile etkili bir şekilde mücadele edilir.

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Nedir?

İmplant sonrası buz tedavisi, implant yerleştirme sırasında diş eti ve çene kemiğinde yapılan işlemlerin olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik uygulamadır. Buna soğuk kompres veya buz kompresi uygulaması da denir. Buz tedavisi ile damarlar daralır, kan akışı yavaşlar ve bu sayede kanama şişlik ve ağrı azalır.

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Buz tedavisi uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İmplant sonrası buz tedavisi şu şekilde uygulanır:

  • Öncelikle buz torbası temiz bir havluyla sarılıp hazırlanır. Buz torbası yerine kompres jeli veya buz aküsü de kullanılabilir.
  • İlk gün yaralanmalara sebebiyet vermemek için anestezinin etkisinin geçmesi beklenir.
  • Buz kompresi implant uygulamasının yapıldığı bölgeye yanağın dışından uygulanır.
  • Buz uygulaması 3 ila 5 dakika süreyle yapıldıktan sonra 5 ila 10 dakika ara verilir. Ara verilmezse ciltte buz yanığı gibi hasarlar oluşabilir.
  • İkinci gün de buz tedavisine aynı şekilde devam edilir. Buz kompresi sonrası dinlenme araları 15 dakikaya çıkarılabilir.

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

  • İmplant sonrası buz kompresi uygulanırken ilk gün anestezinin geçmesine dikkat edilmelidir. Anestezi etkisinin geçtiğinden emin olunmalıdır. Aksi taktirde his kaybı nedeniyle cilt yaralanmaları ortaya çıkabilir.
  • Daha sonra buz uygulaması yapılırken tavsiye edilen süreler aşılmamalıdır. Uzun süre yapılan buz kompresi de cilt yanıklarına neden olur.
  • Buz tedavisi yapılırken buz doğrudan cilde uygulanmamalıdır.
  • Buz uygulaması 2 günden fazla yapılmamalıdır.

İstanbul’da Avedent Diş Kliniği uzman diş hekimleri tarafından yapılan, implant diş tedavisi ve sonrasında konforu iyileşme süreci için sizi de bekliyoruz. Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişim kurabilirsiniz.