Apikal
Rezeksiyon

Apikal Rezeksiyon Fiyatları, İstanbul Kartal

Apikal
Rezeksiyon

Apikal Rezeksiyon Fiyatları, İstanbul Kartal
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
Apikal Rezeksiyon

Dişlerde çeşitli nedenlerle gelişen enfeksiyonlar uzun süre tedavi edilmediğinde ağız içerisindeki bakteri yükü artar. Çürük dişler üzerinde yoğunlaşan bu bakteriler, zaman içerisinde dişin köküne kadar ulaşarak orada yer olan dokularda da enfeksiyon gelişimine neden olur. Bu durumlarda iyileşmenin sağlanabilmesi için akla gelen ilk uygulama kanal tedavisidir. Ancak yalnızca kanal tedavisi uygulamasının yapılması, diş kökündeki bazı lezyonların tedavi edilmesi için yeterli olmayabilir. Bu durumlarda kanal tedavisinin ardından uygulanan apikal rezeksiyon, enfeksiyonun uzaklaştırılarak dişin tedavi edilebilmesinde etkili olabilir.

Apikal Rezeksiyon Nedir? İstanbul Fiyatı Ne Kadar?

Apikal Rezeksiyon Nedir? (Diş Kökü İltihabı)

Apikal rezeksiyon, diş kökünün uç kısmının ve bu bölgeyi saran iltihaplı dokunun çıkarılmasını kapsayan cerrahi bir uygulamadır. Diş kökü iltihabının temizlenmesini içeren tedavidir. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda apisektomi, kök ucu rezeksiyonu ya da kök ucu ameliyatı olarak da adlandırılır. Kökün ucunda inatçı enfeksiyonların ya da kistik lezyonların meydana geldiği bazı durumlarda dişin ağızda tutularak tedavi edilebilmesine olanak tanır.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Kanal tedavisi uygulamasının başarısız olduğu durumlarda tedavinin tekrarının anlamsız olacağı tespit edilmişse apikal rezeksiyon ameliyatı planlanır. Bunun yanı sıra, anatomik koşulların ideal bir kanal tedavisi uygulanmasına izin vermediği durumlarda da tedavi planına dahil edilmesi gerekli olabilir. Dişin kök ucunda kırılma meydana gelen bazı durumlarda, kırık parçanın bu uygulamalar ile ağızdan uzaklaştırılması sağlanarak tedavi yapılabilir.

İstanbul Kadıköy’de bulunan Avedent Diş Kliniğinde, apikal rezeksiyon ameliyatı, diş kayıplarının önüne geçilmesi amacı ile hassasiyetle yapılmaktadır.

Apikal Rezeksiyon Fiyatı İstanbul

Apikal rezeksiyon fiyatı İstanbul‘da bulunan Avedent Diş Kliniğinde, kök ucu rezeksiyonu yapılacak dişin durumuna, kanal tedavisi ve dolgu uygulamalarına göre belirlenmektedir. Ayrıca kök yapısının karmaşık yapıda olması ve ameliyatın zorluk durumu apikal rezeksiyon fiyatını etkilemektedir. 

Ayrıntılı değerlendirme için  uzman diş hekimlerimiz tarafından hastanın ön muayenesinin yapılması yerinde olacaktır. 

İstanbul’da apikal rezeksiyon tedavisi ve fiyatları konusunda daha detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

  • Diş kökünün çok kısa olduğu durumlarda

  • Hastanın çenesinin anatomik yapısı apikal rezeksiyon uygulamaları için uygun olmadığında

  • Tedavinin uygulanmasına engel teşkil edecek sistemik ya da kronik hastalıkların varlığında

  • Enfeksiyonun dişin kurtarılmasına izin vermeyecek derecede yayılım gösterdiği durumlarda

Apikal Rezeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle lezyonlu diş, klinik muayeneler ve çeşitli radyografik görüntüler üzerinden değerlendirilerek detaylı bir tedavi planı oluşturulur. Uygulama aşamasına geçildiğinde bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve bu sayede tedavi ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yumuşak doku enfekte dokuya ulaşımın sağlanabileceği şekilde açılır. Ardından kök ucu ve iltihaplı doku alandan uzaklaştırılarak bölge temizlenir.

Kalan kök dokusunun ucuna dokular ile uyumlu, sızdırmaz özellikte bir materyal yerleştirilir ve tedavi alanı dikişler ile kapatılır.

Apikal Rezeksiyon Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Apikal Rezeksiyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Apikal rezeksiyon sonrası, uygulamanın cerrahi bir işlem olmasından dolayı bir miktar ağrı, şişlik ya da morarma gözlenebilir. Diş hekiminin reçete edeceği ilaçlar bu durumun kontrol altına alınmasında önemli oranda etkilidir. Bu nedenle hekimin önerisine uygun olarak düzenli bir şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Tedavinin gerçekleştirildiği gün bölgeye aralıklarla soğuk kompres uygulaması da ödem oluşma ihtimalinin minimuma indirilmesinde etkilidir. Apikal rezeksiyon sonrası bölgede bir süre hafif bir uyuşma gözlenebilir ancak bu sinirlerin hasar gördüğü anlamına gelmez.

Apikal rezeksiyon ameliyatı sonrası, tedaviyi takip eden süreçte doktorun önereceği süre boyunca sigara tüketiminden, dişleri fırçalamaktan ve sert gıdalar tüketmekten kaçınılmalıdır. İyileşme sürecini etkilemeyeceği döneme geçildiğinde bölgenin temizliği yumuşak diş fırçaları ile sağlanabilir. Dişi incelemek için bölgedeki dudak dokusu çekilmemeli ya da normalin dışında bir ağız hareketi yapılmamalıdır. Bu uygulamalar dikişlerin gevşemesine neden olabileceğinden iyileşmeyi olumsuz yönde etkileyebilir.

Apikal Rezeksiyon İşlemi Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

İnatçı enfeksiyonların olduğu durumlarda tedavi işleminden sonra hastalığın tekrarlama riski vardır. Enfeksiyonun tekrarlaması durumunda bölge tekrar açılarak enfekte doku temizlenebilir ya da alternatif tedavi yöntemleri değerlendirilebilir.

Avedent alanında uzman hekim kadrosu ile birlikte pek çok cerrahi tedavi uygulamasını sizlere sunar. Siz de dilediğiniz zaman kliniğimize başvurabilir ve apikal rezeksiyon tedavisinin sizin için uygunluk durumu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.