İmplant Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı Zararlı mı?

İmplant sonrası sigara ve alkol yorumları
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy

İmplant Sonrası Sigara ve Alkol

İmplant sonrası sigara ve alkol kullanımı tedaviye zarar verir mi? Sigara ve alkol kullanımının implant diş tedavisine etkisi nedir? Yazımızda bu soruların cevaplarına, implant sonrası sigara ve alkol kullanımının risklerine yer verdik.

Sigara ve Alkol İçmek İmplant Diş Tedavisine Zarar Verir mi?

İmplant Sonrası Sigara İçilir mi?

Hayır, implant sonrası sigara kullanımına en az 15 gün ara verilmelidir. İmplant yerleştirildikten sonra sigara kullanmak riskli bir durumdur. Hatta mümkünse hastalarımıza tavsiyemiz, implant diş tedavisi sonrasında daha sağlıklı ve hızlı bir iyileşme için sigara içmeye 3 ay kadar ara vermeleri yönündedir.

Avedent Diş Kliniğinin uzman diş hekimleri olarak arzumuz, hastalarımızın sigara kullanmayı hem implant tedavisi sonrası iyileşme hem sağlıklı yaşam için tamamen bırakmalarıdır.

İmplant Sonrası Sigara İçmek İmplant Diş Tedavisine Zarar Verir mi?

Evet, implant sonrası sigara içmek implant diş tedavisine zarar verir. Bu zarar, yara iyileşmesinin gecikmesi hatta hijyen kurallarına dikkat edilmezse enfeksiyon olarak da karşımıza çıkar. Bunun nedeni ise implant tedavisinin temeli olan implant vidasının (vidalı diş) cerrahi işlem ile yerleştirilmesidir. Bütün cerrahi işlemler sonrasındaki iyileşme sürecinde işlem gören bölgenin temizliği büyük önem arz eder. İmplant sonrası hijyen hem enfeksiyonu önlemek hem de iyileşmenin hızlı ve sağlıklı olması için şarttır. Sigara kullanımı ise bu hijyen ortamı için son derece zararlıdır.

İmplant Sonrası Sigara İçmek Neden Zararlıdır?

İmplant sonrası sigara içmenin zararlı olma nedenleri, enfeksiyon (iltihap) riski, uzun iyileşme süresi ve maalesef başarısız implant diş tedavisi olarak sayılabilir. Bilindiği üzere implant yerleştirildikten sonra yumuşak dokunun iyileşmesi iki hafta, implantın çene kemiği ile kaynaşması ise 3 ay kadar sürer. Bu süre içerisinde sigara kullanımı kandaki oksijen miktarını düşürür ve kana karışan nikotin ile birlikte 4000’den fazla zararlı madde yara iyileşmesini geciktirir.

Aynı zamanda kanserojen olan bu maddeler, zararlı bakterilerin ağızda çoğalması için uygun bir ortam oluşturur. Ayrıca implant ile kemik kaynaşması için çok önemli olan kemik hücrelerinin üretimi, sigara ile vücuda alınan nikotine bağlı olarak azalır. Bu da implantın kemiğe tutunmasını geciktirir veya tedaviyi başarısız kılar.

İmplant Sonrası Sigara İçmek Neden Zararlıdır?

İmplant Sonrası Alkol Kullanmak İmplant Diş Tedavisine Zarar Verir mi?

Evet, implant sonrası alkol kullanmak implant diş tedavisine zarar verir. Cerrahi bir işlem olan implant yerleştirme işlemi sonrası alkol tüketimi, yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Alkollü içeceklerde kullanılan etanol, ameliyat sonrası yaraların iyileşmesini geciktirir. Alkol, bağışıklık sistemini zayıflatır ve bu durumda ameliyat bölgesinde enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenlerle implant sonrası alkol tüketimi implant diş tedavisine zarar verir.

İmplant sonrası alkol kullanımı yine sigarada olduğu gibi ortalama 3 ay kadar ertelenmelidir. Yumuşak dokuların iyileşme süreci ve implantın kemik tarafından sarılması sağlandıktan sonra alkol tüketilebilir.

İmplant Sonrası Sigara Yorumları

İmplant sonrası sigara yorumları tamamen hastanın genel sağlık durumu ve iyileşme süreci ile ilgilidir. Sigara kullanımının zararlarının ortaya çıkması, diş etleri ve kemik yapısının iyileşme süreleri hastaya göre değişir. Bu durum da implant sonrası sigara yorumlarını subjektif hale getirir. Sigara kullanımına karşı uygulanan kısıtlama, iyileşme sürecini hızlı tamamlayan hastalarda daha kısa süreli olabilir. İmplant tedavisi sonrası sigarayı hiç bırakmadım ve tedavimi başarı ile tamamladım diyen hastalarla da karşılaşmak mümkündür. Ancak implant diş tedavisini riske atmayı ve implant kaybını hiçbir diş hekimi istemez. Bunun için sigara kullanımı konusunda hastanın genel sağlık durumu ve iyileşme sürecine göre doktorumuzun tavsiye ettiği sürelere uyulması en doğru olanıdır.

İstanbul Kadıköy’de hizmet veren Avedent Diş Kliniği, bir günde implant diş, mini implant, all on 4 ve al on 6 implant tedavilerinde başarılı sonuçları ile tanınmıştır. Siz de tüm implant tedavilerinde yakın takip ve mükemmel sonuçlar için bizimle iletişim kurabilir, dilerseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz.