İlk
Muayene

Çocuk Diş Hekimi/Doktoru, Çocuk Diş Hekimliğinde İlk muayene İstanbul Kadıköy

İlk
Muayene

Çocuk Diş Hekimi/Doktoru, Çocuk Diş Hekimliğinde İlk muayene İstanbul Kadıköy
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy

İlk Muayene

Hasta ile planlanan ilk muayene, kişinin sağlık durumunun ideal bir şekilde belirlenebilmesi ve ideal bir tedavi planlaması yapılabilmesi için büyük önem taşır. Bu nedenle diş kliniklerinde planlanan ilk muayene seansında, hastanın genel sağlığı ve bölgeyi ilgilendiren dokuların mevcut durumu çeşitli incelemeler ile değerlendirilir.

Çocuk Diş Hekimi / Doktoru - Çocuk Diş Hekimliği İlk Muayene İstanbul Kadıköy

Yeni Bir Hekim ile Planlanan İlk Muayene İçerisinde Hangi İncelemeler Yapılabilir?

Hastanın Öyküsünün Öğrenilmesi (Anamnez Alınması)

İlk muayenenin en önemli aşamalarından biri hastanın hem genel sağlık durumunu hem de ağız ve diş sağlığını belirlemek amacıyla hastanın beyanını içeren bilgilerin toplanmasıdır. Bu aşamada kişinin mevcut hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve geçirdiği ameliyat işlemleri sorgulanır. Bunun yanı sıra ağız, diş ve çene bölgesinde yaşadığı problemler öğrenilerek dokuların sağlık durumu hakkında ön bilgi edinilir. Bu bilgilerin diş hekimi ile detaylıca paylaşılması sağlıklı bir şekilde yapılabilecek uygun tedavi işlemlerinin belirlenebilmesi için oldukça önemlidir.

Genel Muayene

Hastanın kliniğe girdiği ilk andan itibaren genel görünümünün değerlendirilme aşamasıdır. Diş hekimi genel muayene ile birlikte kişinin sağlık durumu hakkında fikir edinebilir. Genel sağlığın bozulduğuna işaret eden çeşitli belirtilerin varlığında ise teşhisinin ve gerekli tedavilerin yapılması amacıyla hastayı ilgili bölümlere yönlendirebilir.

Çocuk Diş Hekimliği Nedir?

Çocuk diş hekimliği, uzman çocuk diş hekimi tarafından verilen ağız ve diş sağlığı hizmetlerini kapsayan uzmalık alanıdır. Çocuk diş hekimliği, yetişkinlerden farklı olarak çocuk psikolojisini anlayan ve çocuklara özel teşhis, tedavi ve çeşitli koruma uygulamalarını yapan çocuk diş doktorlanın müdahil olduğu bir alandır. 

Çocuk Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Çocuk diş hekimliği alanında hizmet veren çocuk diş hekimleri, ilk muayene ile birlikte ağız ve diş sağlığı sorunlarının tespit ve tedavisiniz yapar. Bunun yanında çocuk doktorlarımız tarafından, süt dişi tedavileri,  koruyucu flor ve fissür uygulamaları, çocuklara yönelik dolgu, kanal tedavisi, süt dişi çekimi ve boş kalan diş için yer tutucu uygulamalar gibi işlemler yapılır.

İstanbul’da bulunan Avedent Diş Kliniğinde Çocuk Diş Hekimliği alanında yer alan hizmetler uzman diş hekimlerimiz tarafından verilmektedir. Çocuklarınız için online randevu alabilir isterseniz detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ağız, Diş ve Çene Bölgesini Çevreleyen Dokuların Muayenesi

Baş ve boyun bölgesinde simetrinin ve lenf düğümlerinin muayene edilmesi kişinin mevcut ağız ve diş hastalıkları hakkında hekime fikir verebilir. Kişinin tümüyle sağlıklı olduğu durumda dahi yüz profili tam olarak simetrik değildir ancak belirli bölgelerde asimetri gelişmesi patolojik bir durumun habercisi olabilir.

Lenf düğümlerinin muayenesinde ise lenflerin boyutu ve hareketliliği değerlendirilir. Anormal bir büyüme gösteren, sert ve hassas lenf düğümlerinin izlenmesi bu bölge ile bağlantılı dokularda hastalık geliştiğinin habercisi olabilir. Bu durumlarda ilk muayenenin diğer aşamaları ile birlikte problemlerin ana kaynağı tespit edilir ve uygun tedavi planı oluşturulur.

Ağız İçi Dokularının Muayenesi

Ağız içi muayenesinde dişlerin birbirleriyle olan ilişkisi, yüzeylerindeki farklılıklar, mevcut restorasyonlarla uyumu, çürük gelişimi gibi pek çok durumun değerlendirmesi yapılır. Bunun yanı sıra yumuşak dokuların konumu ve sağlık durumu çeşitli yönlerden incelenir, çene kemiklerinin mevcut durumunun da değerlendirmesi yapılır.

Ağız içi dokuları klinik değerlendirmenin yanı sıra ihtiyaç duyulan radyografik görüntüler üzerinden de incelenir. Tüm incelemelerin ardından ağız içerisindeki mevcut hastalıklar belirlenir ve gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra tedavi aşamaları planlanabilir.

Çocuklar İçin İlk Muayene Planlaması Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuk Diş Hekimliğinde İlk Muayene Planlaması Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ağızda ilk süt dişinin sürmesini takiben bu alanda uzman bir çocuk diş hekimi tarafından çocukların ilk muayenesinin yapılması önerilir. İlk muayene ve daha sonrasında planlanan rutin muayenelerle birlikte gelişim dönemindeki anormal bir durumun ya da dişlerde çürük gelişme riskinin erken teşhisi yapılabilir. Gerekli durumlarda çocuk diş doktoru tarafından erken dönemde tedavi yapılması sayesinde komplike tedavi uygulamalarına ihtiyaç duyulması ihtimali ortadan kaldırılabilir. Erken yaşta planlanan ilk muayene ve ardından planlanan kontrol seansları aynı zamanda çocuğun diş hekimine alışma sürecinin kolaylaşmasına yardımcı olabilir.

Çocuk Diş Hekimleri İlk Muayenede Neler Yapar?

Çocuklarda ilk muayene, çocuk diş hekiminin aileye çocuğun sağlık öyküsüyle ilgili soruların yönlendirilmesiyle başlar. Ardından çeşitli dokuların detaylı bir şekilde incelemesi yapılır. Bu muayenelerde aynı zamanda çocuğun yabancı bir ortama girmesi nedeniyle yaşadığı endişenin ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu nedenle muayeneden önce ailelerin çocuklarına diş tedavileri hakkında bilgiler vermesi önerilmeyen bir durumdur. Muayenede ve ihtiyaç duyulan tedavi uygulamalarında yapılacak tüm işlemlerin uzman çocuk diş hekimi tarafından çocukların psikolojisine uygun olarak anlatılması daha doğru olur. Bu sayede çocuğun diş hekimine güvenmesi ve uygulamalar esnasında hekim ile işbirliği içinde olması sağlanabilir. Gerekli değerlendirmelerin yapılmasını takip eden süreçte çocuğun yaşına uygun olarak ağız hijyeninin nasıl sağlanabileceği hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılır. Ağız içerisinde tedavi edilmesi gereken bir durum olması halinde gerekli tedaviler önem sırasına alınarak planlanır. Dokuların tümüyle sağlıklı olduğu durumlarda ise hastalık gelişme riskine bağlı olarak uygun rutin diş hekimi kontrolü aralıkları belirlenir ve tedavi tamamlanır.

Avedent alanında uzman diş hekimi kadrosu ve teknolojik ekipmanları ile birlikte sağlık durumunuzun belirlenmesinde ihtiyaç duyulan pek çok uygulamayı sizlere sunar. Siz de dilediğiniz zaman kliniğimize başvurabilir, kendiniz ya da çocuğunuz için ihtiyaç duyduğunuz ilk muayene randevusunu kolaylıkla oluşturabilirsiniz.