İnlay & Onlay
Restorasyonlar

İnlay & Onlay Dolgu Restorasyonları, Fiyatları, İstanbul Kadıköy

Inlay & Onlay
Restorasyonlar

İnlay & Onlay Dolgu Restorasyonları, Fiyatları, İstanbul Kadıköy
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
İnlay & Onlay Restorasyonlar

Dişlerde çeşitli nedenlere bağlı olarak doku kayıpları meydana gelebilir ve bu kayıpların sonucunda dokunun yerine geri konması amacıyla dolgu uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir. Ancak rutin olarak uygulanan geleneksel dolgular bazı durumlarda dişe gelen kuvvetleri sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek için uygun olmayabilir. Bu dişlere kaplama uygulaması yapılması için ise sağlıklı doku üzerinde dolgu uygulamasına oranla daha fazla aşındırma yapılmasına ihtiyaç duyulur. İnlay ve onlay restorasyonlar, dayanıklılık özelliğinin önemli olduğu bu durumlarda geleneksel dolgu uygulamaları ya da kaplama uygulamalarına alternatif bir tedavi işlemi olarak ön plana çıkar.

İnlay ve Onlay Restorasyonlar Nedir? İstanbul

İnlay ve onlay restorasyonlar, dolgu yapılmasına ihtiyaç duyulan dişlerde kullanılmak üzere laboratuvar ortamında hazırlanan özel estetik dolgu çeşitleri olarak tanımlanabilir. Dolgu ve kaplama uygulamalarıyla farklı yönlerden benzerlik gösteren bu restorasyonlar, güçlendirilmiş kompozitten ya da çeşitli porselen materyallerden hazırlanabilir. Tedavide kullanılacak materyalin tercihi, ihtiyaç duyulan dayanıklılık miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

İnlay ve Onlay Restorasyon Arasındaki Fark Nedir?

Restorasyonların isimlendirmeleri diş üzerinde kapsadıkları alanlara bağlı olarak yapılır. Dişin çiğneme yüzeyinde yalnızca çukur alan üzerinde yapılan uygulamalar inlay dolgu olarak adlandırılır. Onlay dolgularda ise bu yüzeydeki bir ya da daha fazla tepe bölgesi de yapılacak dolgu uygulamasına dahildir.

İnlay ve onlay restorasyonlar gülüş estetiği kapsamında veya sadece diş sağlığını tehdit eden durumlarda yapılabilir.

İnlay ve Onlay Diş Restorasyon Fiyatları İstanbul

İstanbul’da inlay ve onlay diş restorasyon fiyatları için Avedent Diş Kliniğinin Uzman Diş Hekimleri tarafından ön muayene yapılması gerekmektedir.  İnlay ve onlay diş tedavisi yapılacak diş sayısı ve bu işlem dışında gerekli diğer tedaviler belirlendikten sonra fiyat verilebilmektedir.

Çok az diş aşındırması ile yapılabilen inlay ve onlay restorasyonlar, bazı durmlarda uygulanamayabilir. Diş dokusunda daha büyük kayıplar söz konusu olduğunda porselen, zirkonyum veya emax&empress kaplama tercih edilebilir.

İnlay ve Onlay Restorasyonların Avantajları Nelerdir?

  • Restorasyonda kullanılan materyal alternatifleri doğal diş dokusu ile büyük oranda uyum sağlar. Bu sayede estetik açıdan oldukça başarılı doğal bir görünüm oluşturularak tedavi tamamlanabilir.

  • Restorasyonun kenar sınırları diş fırçasının kolay ulaşabileceği bölgelerde yer alır. Bu özelliği bölgenin plaklardan arındırılarak rutin bakımının yapılmasını oldukça kolaylaştırır.

  • İhtiyaç duyulan dolgu materyali ilgili bölgeden ölçü alınarak laboratuar ortamında hazırlanır. Bu durum dolgunun daha detaylı işlenerek diş kavitesine özel olarak şekillendirilmesine imkan tanır. Böylece diş üzerindeki kavite ile tümüyle uyumlu bir restorasyon hazırlanabilir.

  • Bütün bir parça olarak hazırlanan restorasyon çiğneme ve ısırma kuvvetlerine geleneksel dolgulara oranla daha dayanıklıdır. Bu özelliği aşınma ya da kırılma faktörlerinden etkilenme ihtimalini önemli oranda azaltır.
  • Restorasyonun diş kavitesine uygulanmasında kullanılan özel yapıştırıcılar, diş ile dolgu arasında kimyasal bir bağlantı oluşturur. Bu bağlantı restorasyonun uzun ömürlü olarak kullanılabilmesine önemli oranda katkı sağlar.
  • Hem restorasyonun üretim yöntemi hem de tedavide kullanılan özel yapıştırıcı sayesinde tedavi sonrasında kenar sızıntısı probleminin meydana gelmesi ya da yeni çürük gelişme riski oldukça düşüktür.
  • Diş dokusundaki kayıpların komşu dişlerin birbirleri ile doğal olarak kurdukları teması bozduğu durumlarda inlay ve onlay dolgular diş kontaklarının yeniden sağlanmasına imkan tanır.
  • İnlay ve onlay diş dolgularının uygulanabilmesi için yalnızca enfekte ya da desteksiz diş dokusunun uzaklaştırılması yeterlidir. Bu sayede dayanıklılık özelliğinden ödün vermeden sağlıklı dokuları koruyucu özellikte bir tedavi uygulanması mümkün olur.
İnlay ve Onlay Restorasyonlar Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

İnlay ve Onlay Restorasyonlar Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Geleneksel dolgu uygulamalarının yapılabildiği durumlarda daha uzun ömürlü bir tedavi sağlanabilmesi amacıyla tercih edilebilir.

Kanal tedavisinin dişin dayanıklılığının azalmasına ve kırılganlığının artmasına neden olduğu durumlarda dokunun desteklenmesi amacıyla planlanabilir.

Geleneksel dolgu uygulamalarının yeterli olmadığı bazı doku kayıplarında tedavi için uygulanması gerekli olabilir.

İnlay ve Onlay Restorasyonların Ömrünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İnlay veya onlay restorasyonlarda tedavi ömrü pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tedavinin etkinliğini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için hastanın rutin ağız bakımı uygulamalarına özen göstermesi oldukça önemlidir. Uygulamada tercih edilen materyal de tedavinin ömründe etkili bir faktördür. Restorasyonun ömrünü etkileyebilecek ortam şartları ise tedavi edilecek dişin durumu ve çiğneme kuvvetlerine maruz kalma miktarıdır. Düzenli diş hekimi kontrolü de tedavinin ömrünü tehlikeye atabilecek faktörler gelişmesi durumunda erken teşhisin yapılabilmesi ve tedavisinin planlanabilmesi açısından büyük önem taşır.

İnlay ya da Onlay Restorasyonlarda Uygulama Nasıl Yapılır?

Yapılan ilk muayenede dişin inlay ya da onlay restorasyonu için uygunluğu değerlendirilir. Dişin bu işlemler için uygun olması durumunda tedavi için öncelikle enfekte ya da desteksiz diş dokuları kaldırılır. Kavitenin düzenlenmesinin ardından diş üzerinden ölçü alınır ve protezin hazırlanması için laboratuvara gönderilir. Aynı seans içerisinde restorasyon hazırlanana kadar geçen süreçte dişi korumak amacıyla geçici bir dolgu uygulaması yapılır. İnlay ya da onlay restorasyonu hazırlandığında yapılan geçici dolgu dişten uzaklaştırılır. Laboratuvarda hazırlanan daimi restorasyon dişin üzerinde prova edilir. Restorasyonun diş ile ideal uyumu sağlaması durumunda diş yapıştırma işlemi için hazırlanır. İnlay ya da onlay dolgu özel daimi yapıştırıcısı ile dişe yapıştırılır. Ardından diş temaslarının son kontrolü ve son cilalama işlemleri yapılır ve tedavi sonlandırılır.

İnlay ve Onlay Uygulamalarından Sonra Özel Bir Diş Bakımına İhtiyaç Duyulur Mu?

İnlay ve onlay restorasyonlar genel olarak geleneksel dolgu uygulamalarıyla aynı sınırlara sahiptir. Bu uygulamalarda olduğu gibi inlay ve onlay dolgularda da rutin ağız bakımı uygulamaları olan diş fırçalama ve diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanımı restorasyonun bakımı için yeterli olur.

İnlay - Onlay Restorasyonlarda Uygulama Nasıl Yapılır?

Avedent, tedavilere uygun özel ekipmanları ve deneyimli kadrosuyla inlay ve onlay restorasyonları dahil pek çok dolgu uygulamasını sizlere sunar. Siz de kliniğimizden muayene randevunuzu kolaylıkla oluşturabilir ve dolgu ihtiyacınızın değerlendirilmesinin ardından yapılabilecek uygun restorasyonlar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.