Tek Diş Beyazlatma (İçten Diş Beyazlatma) Nedir, Tedavisi, Fiyatları İstanbul

Tek Diş Beyazlatma

Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
Tek Diş Beyazlatma

Dişlerde bakteri kaynakları ya da travma etkenlerine bağlı olarak çeşitli enfeksiyonlar gerçekleşebilir. Bu etkenler, dişlerin iç yüzeylerinde renk değişimine neden olduğunda estetik görünümde bozulmalar gözlenebilir. Bunun yanı sıra, enfeksiyonun ileri düzeyde olduğu dişlerde dokuların sağlığının korunması adına dişlerin damar ve sinir paketinin uzaklaştırılması gerekli olabilir. Bu durumda sağlığın geri kazanılması için kanal tedavisi uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir. Kanal tedavilerini takip eden süreçte de bazı dişlerde renklenme problemleri ile karşılaşılabilir. Çeşitli nedenlerle dişlerin iç yüzeylerinde gözlenen bu renklenmeler ağız ve diş sağlığının korunabilmesi için engel oluşturmaz. Ancak estetik bir gülüşün geri kazanılabilmesi için tek diş beyazlatma tedavilerine başvurulabilir.

Tek Diş Beyazlatma (İçten Diş Beyazlatma) Nedir? İstanbul

Tek diş beyazlatma (İçten diş beyazlatma), kanal tedavisi görmüş dişlerdeki iç yüzey renklenmelerinin ortadan kaldırılması amacıyla uygulanan ağartma işlemleridir. Bu uygulama dişlerin iç yüzeylerine uygulanan özel beyazlatma ajanları ile yapılır. Uygulamanın asıl amacı, ilgili dişin ağız içerisindeki diğer dişler ile aynı renk özelliklerine kavuşmasını sağlamaktır.

Tek diş beyazlatma (İçten diş beyazlatma) tedavisini İstanbul’da Avedent Diş Kliniğinde uzman diş hekimlerimize yaptırmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Tek Diş Beyazlatma (İçten Diş Beyazlatma) Fiyatları Ne Kadar? İstanbul

Tek diş beyazlatma (İçten diş beyazlatma) tedavisi fiyatları, kanal tedavisi yapılmış dişlerin sayısına, renk değişiminin durumuna ve kullanılacak materyale göre değişmektedir.

İstanbul’da tek diş beyazlatma (içten diş beyazlatma) tedavisinin fiyatlarının belirlenebilmesi için ön muyene olunması gerekmektedir.  Uzman diş hekimlerimize ön muayene olmak ve İstanbul’da tek diş beyazlatma (içten diş beyazlatma) fiyatları için diş kliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz. 

Tek Diş Beyazlatma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi sırasında ağrı gelişimine neden olabilecek herhangi bir işlem yapılmadığından anestezi işlemlerine ihtiyaç duyulmadan konforlu bir uygulama yapılabilir. Öncelikle beyazlatma yapılmasına ihtiyaç duyulan kanal tedavili dişler belirlenir.

İlgili dişlerin üzerindeki dolguların sökümü yapılır ve dişlerin içerisine özel bir beyazlatma jeli uygulanır. Bu jelin dişin iç yüzeyindeki dokulara yayılmış renk pigmentlerini ortadan kaldırabilmesi için diş içerisinde birkaç gün tutulması gereklidir. Bu nedenle jel uygulamasının ardından dişe geçici bir dolgu yapılır ve beyazlatma jelinin etkinlik göstermesi beklenir.

Tedavinin etkinliğinin kontrol edilmesi amacıyla ortalama üç günde bir olacak şekilde kontrol randevuları planlanır. Yapılan geçici dolgular kalıcı dolgular ile aynı dayanıklılığa sahip olmadığından bu kontrol seansları arasında uygulama yapılan dişin yüksek kuvvetlere maruz bırakılmamasına özen gösterilmelidir. Kontrol randevusunda dişin uygun renk özelliklerine ulaştığı tespit edildiğinde dişe uygulanmış olan geçici dolgu sökülür ve dişin içerisindeki beyazlatma jeli temizlenir. Ardından bölgeye dişin estetik görünümüne uygun yeni bir dolgu uygulaması yapılır ve tedavi tamamlanır.

Tek Diş Beyazlatma Tedavileri Hangi Dişlerde Uygulanamaz?

  • Kanal tedavili dişlere tek diş beyazlatma uygulaması yapılabilmesi için öncelikle kanal tedavisinin başarılı olması gerekir. Kanal içerisinde ya da diş kökünde enfeksiyonun devam ettiği durumlarda ilgili diş için beyazlatma uygulaması planlanamaz.

  • İlgili dişte yeni bir çürük gelişimi varsa öncelikle çürük dokusu için gerekli olan tedavi uygulaması yapılmalıdır.

  • Renkleşme kaynağının dişin dış yüzeyinde yer aldığı durumlarda etkin bir tedavi sağlanması için uygun değildir.

  • Dişin dış ya da iç bölgede yer alan sert dokularının hasarlı olması durumunda tedavi planına dahil edilemez.
Diş beyazlatma (bleaching) Fiyatları, İstanbul

Tek Diş Beyazlatma Tedavisi Sonrasındaki Süreç Nasıl İlerler?

Dişlerin renginin ağartılmasında yararlanılan diğer tedavi yöntemlerinden farklı olarak tek diş beyazlatma uygulamalarından sonra uygulama yapılan dişlerde hassasiyet gelişimi gözlenmez. Bu sayede herhangi bir konfor kaybı yaşanmadan rutin hayata geri dönülebilir. Tedavi sonrasında elde edilen beyazlık ortalama olarak 1 yıl muhafaza edilebilir. Bu süreç dişin derin dokularında yer alan renklenme kaynaklarına ya da renklendirme etkisine sahip besinlerin tüketim sıklığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bunun yanı sıra diş üzerindeki restorasyonun uyumu bozulduğunda dişin iç yüzeyi dış etkenlerden etkilenebilir hale gelebilir. Bu durum tedavinin etkinliğinin kısa sürede kaybedilmesine neden olabilir. Yapılan restorasyonun diş ile uyumunun sürdürülebilmesi için ise rutin ağız bakımı uygulamalarına özen gösterilmelidir. Dişlerde sağlığının sürdürülebilmesi durumunda ihtiyaç duyulduğunda tek diş beyazlatma tedavisi tekrar edilebilir.

Avedent deneyimli diş hekimi kadrosu ile birlikte dişlerin estetik özelliklerini korumaya yönelik pek çok tedavi işlemini sizlere sunar. Siz de kliniğimizden dilediğiniz zaman randevu oluşturabilir ve tek diş beyazlatma uygulamalarının sizin için uygunluğu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.