Flor ve Fissür Örtücü Uygulamaları

Flor ve Fissür Örtücü Uygulamaları, İstanbul Kadıköy

Flor ve Fissür Örtücü Uygulamaları

Flor ve Fissür Örtücü Uygulamaları, İstanbul Kadıköy
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
Flor ve Fissür Örtücü Uygulamaları

Çocukluk döneminde pek çok etken dişlerin çürük lezyonu geliştirmeye yatkın bir halde olmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra, mevcut çürüklerin ilerleme hızı da yetişkinlere oranla daha fazla olabilir. Bu nedenle rutin ağız ve diş bakımının sağlanması, hayatın erken dönemlerinde çok daha kritik öneme sahiptir. Bu dönemde yapılan bazı koruyucu işlemler, dişin riskli yüzeylerinin düzenlenmesine ya da dayanıklılığının artmasına katkı sağlayabilir. Bu kapsamda planlanan flor ve fissür örtücü uygulamaları, çocuklarda ağız bakımının kolaylaştırılmasına yardımcı olabilir.

Flor ve Fissür Örtücü Uygulamaları - İstanbul

Flor Uygulaması Nedir?

Flor uygulaması, dişlerin sert yapısının güçlendirilmesi amacıyla yapısına flor elementinin katılmasını sağlayan diş tedavisi işlemleridir. Bu uygulamalar ile birlikte dişlerin dış etkenlere karşı dayanıklılığında artma sağlandığından dişlerde çürük lezyonlarının gelişme ihtimali azalır. Çocuklarda ilk muayene yapılarak flor uygulama değerlendirmesi yapılmalıdır.

Flor Dişlere Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Diş yapısının ideal bir şekilde desteklenebilmesi için genellikle ilk flor uygulaması 3 yaşından önce süt dişi tedavileri kapsamında uygulanmaktadır. 3 yaşından sonra ise diş hekiminin dişlerin çürük riskine bağlı olarak belirleyeceği periyotlarla uygulama yapılabilir.

Flor uygulamasını, İstanbul’da bulunan Avedent Diş Kliniğinde uzman diş hekimlerimize yaptırmak için bizimle iletişim kurabilir isterseniz online randevu oluşturabilirsiniz. 

Flor Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş yüzeyindeki besin ve plak artıkları temizlenir ve dişler kurutulur. Ardından diş yüzeyine jel ya da vernik formundaki flor uygulanır. Jel formun tercih edildiği uygulamalarda jel bir süre bekletilir ve ardından dişler üzerinden temizlenir. Vernik formunda ise yüzeye uygulanan verniğin kurumasının ardından tedavi tamamlanmış olur. Flor uygulamalarının etkili olabilmesi için tedaviyi takip eden ilk 1-2 saat yiyecek ve içecek tüketiminden uzak durulması önerilir.

Fissür örtücü nedir?

Fissür örtücü uygulamaları, dişlerin girintili ve yarık şeklindeki yüzeyleri olan fissürlerin özel bir materyal ile düzenlenmesini sağlayan işlemlerdir. Bu uygulamalar, estetik görünümdeki kompozit diş dolgularının akışkan bir formu ile yapılır.

Fissür örtücü uygulamalarının ana amacı, çocukların motor fonksiyonlarını tam olarak uygulayarak etkin bir şekilde dişlerini fırçalayabileceği döneme kadar dişlerin korunmasına yardımcı olmaktır. Dişlerin girintili alanlarının ideal bir şekilde temizlenemeyecek kadar derin olduğu durumlarda diş yüzeyini kolay temizlenebilecek bir forma getirmek için kullanılabilir.

Bunun yanı sıra, çürük gelişme riski yüksek çocuklarda besin artıklarının çiğneme yüzeyine tutunmasını minimuma indirmek amacıyla da uygulanabilir. Ağrı gelişimine neden olmayan bu uygulama, hızlı bir şekilde kolaylıkla tamamlanabilir. Diş hekimine ilk defa gelen ya da diş hekimi korkusu olan çocukları tedaviye alıştırmak için ideal tedavi uygulamalarından biridir.

Fissür Örtücü Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Fissür örtücü uygulamaları genellikle kalıcı küçük azı ve büyük azı dişlerinin üzerine yapılmaktadır. Bu nedenle bu dişlerin sürmesinden sonraki süreçte uygulanır.

İlk kalıcı azı dişleri genellikle altı yaşında sürer ve dişin çiğneme yüzeyi tümüyle ağız içerisinde izlenebildiğinde bu dişlere fissür örtücü uygulaması yapılabilir.

Sonraki yıllarda diğer azı dişlerinin de sürmelerini takiben fissür örtücü uygulanabilir. Dişin yüzeyindeki mine tabakasından daha derine ulaşan bir çürük gelişimi olmadığı sürece çocukluk çağında herhangi bir yaşta uygulanması mümkündür.

Kalıcı dişlerin yanı sıra çürük riski yüksek çocuklarda süt dişleri üzerine de fissür örtücü yapılması planlanabilir.

Fissür Örtücü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fissür Örtücü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş yüzeyi iyice temizlenir, kurulanır ve uygulama yapılacak alana tutunma yüzeyi oluşturmak amacıyla asit solüsyonu uygulanır. Solüsyonun temizlenip bölgenin tekrar kurutulmasının ardından fissür örtücü dolgu maddesi girintili alanlara uygulanır.

Materyal ışıkla sertleştirilir ve işlem sonucu kontrol edilerek tedavi tamamlanır.

Avedent alanında uzman hekim kadrosuyla çocuk diş hekimliği kapsamında uygulanan pek çok tedavi işlemini sizlere sunar. Siz de dilediğiniz zaman kliniğimizden randevu alabilir, çocuğunuzun tedavi planına dahil edilebilecek flor ve fissür örtücü uygulamaları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.