Sağlık Turizmi

Sağlık Turizmi - Diş Kliniği İstanbul Türkiye

Sağlık
Turizmi

Sağlık Turizmi - Diş Kliniği İstanbul Türkiye
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy

Kişinin ağız ve diş sağlığını koruyabilmesi için hayatının pek çok döneminde çeşitli diş tedavilerine ihtiyacı olabilir. Sağlık hizmetlerinin kalitesi ve maliyetleri ise ülkeden ülkeye büyük oranda değişkenlik gösterebilir. Günümüzde sağlık turizmi kapsamında yapılan planlamalar ile pek çok farklı ülkede yaşayan kişilerin yüksek kalitedeki tedavi hizmetleri daha uygun maliyetler karşılığında ulaşması mümkün hale gelmiştir.

Sağlık Turizmi
İstanbul - Türkiye

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık Turizmi, kısaca çeşitli tedavilerin sağlanması amacıyla planlanan seyahatler olarak tanımlanabilir. Sağlık turizmi kapsamında ihtiyaç duyulan tedavi sürecinin planlanmasının yanı sıra gelecekleri ülkede keyifli vakit geçirmeleri adına birçok planlama yapılır. Bu planlamalar;  gelecekleri bölgede konaklayacakları yerler, beslenme ve dinlenme gereksinimi için ihtiyaç duydukları alanlar, gezi ve eğlence aktiviteleri olarak sıralanabilir. Tüm bu planlamaların yapılmasındaki amaç hasta ve hastanın aileleri için stresli olabilen tedavi süreçlerinin konforlu bir şekilde tamamlanabilmesidir.

Gelişmiş ülkelerde genellikle sağlık hizmetlerinin maliyetleri oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra bu ülkelerde nüfusun ortalama yaşında artış gözlenmesi ile birlikte insanların sağlık hizmeti ihtiyaçları ve sağlık giderlerinin payı her geçen dönemde bir miktar daha artmaktadır. Sosyal güvenlik maliyetinde artışa neden olan bu durumlar, sosyal güvenlik ve özel sigorta kurumlarının yüksek kalitedeki tıbbi hizmetleri yakın lokasyonda yer alan ülkelerle anlaşmalı olarak sağlamaları durumunu ortaya çıkarmıştır.

Türkiye ve özellikle İstanbul, Avrupa standartlarında tedavi imkanları sunması ve kolay ulaşılabilir lokasyonu sayesinde sağlık turizminde ön plana çıkan ülkeler arasında yer alır. Ülkemizdeki bilgili ve deneyimli hekimler ile nitelikli sağlık hizmetleri son yıllarda sağlık turizmi turizminde tercih edilen ülke olmasında oldukça etkilidir. Özel sağlık sektörüne yapılan pek çok yatırımlarla birlikte güncel teknolojik ekipmanların hastaların tedavilerine dahil edilebilmesi mümkün hale gelmiştir. Sağlık kuruluşlarında artan imkanlar, günümüzde standartlarına uygun bir şekilde uygulanan pek çok güncel tedaviye ulaşılmasını kolaylaştırmıştır.

Sağlık Turizmi ve Diş Tedavilerinde Türkiye’nin Avantajlı Yönleri Nelerdir?

Sağlık Turizmi Uygulamalarında Türkiye’nin Avantajlı Yönleri Nelerdir?

  • Türkiye’de sağlık çalışanları nitelikli eğitimler almakta ve eğitimlerinde çok sayıda hastanın tedavisini üstlenerek önemli derecede deneyim kazanmaktadır.
  • Dünyanın pek çok noktasına erişim imkanı sunan uluslararası bir havayoluna sahip olması sayesinde farklı ülkelerden ulaşımı oldukça kolaydır.
  • Birçok özel sağlık kuruluşu güncel gelişmeleri çok yakından takip eder ve son teknolojik altyapı ile birlikte hizmet verir. Kullanılan cihazların Avrupa ülkelerinde kullanılanlar ile aynı kalitede olmalarına özen gösterilir. Bu kapsamda uluslararası olarak kabul görmüş, FDA ya da CE onayına sahip medikal cihazlar kullanılır.
  • Uygun iklimi ve tarihi açıdan oldukça zengin olması sayesinde pek çok turistik aktivitenin planlanabilmesi için uygun bir bölgedir.
  • Nitelikli sağlık uygulamalarına pek çok ülkeye oranla daha düşük maliyetler ile ulaşılmasına olanak tanır.

Sağlık Turizmi Uygulamalarında İstanbul'da Avedent Diş Kliniğinin Avantajlı Yönleri Nelerdir?

  • Alanında uzman ve deneyimli hekim kadrosu ile birlikte hastanın tedavi ihtiyacının bütüncül olarak değerlendirilmesine olanak tanır. Bu durum kişinin ihtiyacına özel uygulama planı oluşturarak etkin bir tedavi sağlanmasında önemli oranda etkilidir.
  • Sağlık alanındaki güncel gelişmeleri takip ederek hastalara güncel tedaviler sunulmasına imkan tanır.
  • Gelişmiş teknolojik donanımlara sahiptir ve bu donanımların kullanımında deneyimli bir ekip ile çalışır.
  • Diş kliniğimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile eşsiz olan İstanbul’da bulunması sağlık turizmi açısından büyük bir avantajdır. 

Sağlık Turizmi Kapsamında Diş Tedavisi Planlamaları Nasıl Yapılır?

Tedavi edilecek hastadan kendi ülkesinde çektirdiği panoramik röntgen ya da tedaviye dair diğer tetkikler ve ağız içinin çeşitli yönlerden çekilmiş fotoğrafları talep edilir. Genel sağlık durumu ile ilgili çeşitli sorular yöneltilir. Diş hekimi gönderilen bu veriler üzerinden bir değerlendirme yaparak uygulanması planlanan tedavi alternatiflerini hastaya sunar. Hastanın tedavi için yapılan planlamayı onaylamasının ardından diş hekimi randevuları ve bu randevulara uygun olarak bir seyahat planlaması yapılır.

İstanbul'da Sağlık Turizmi Uygulamalarında Avedent Diş Kliniğinin Avantajlı Yönleri Nelerdir?
Sağlık Turizmi Planlamaları Kapsamında Hangi Diş Tedavi Uygulamaları Yapılabilir? İstanbul - Türkiye

Sağlık Turizmi Planlamaları Kapsamında Hangi Dental Tedavi Uygulamaları Yapılabilir?

Kişi, uzun dönem çok sık aralıklarla takip edilmesine ihtiyaç duyulan bir hastalığa sahip olmadığı sürece yaşadığı ülkede ulaşabileceği her tedavi işlemine sağlık turizmi kapsamında da ulaşabilir. Bu kapsamda çürük gelişiminin tedavisi için dolgu ya da endodontik tedaviler uygulanabilir, tedavisi sağlanamayacak dişlerin çekimleri planlanabilir. Diş dokusu kayıplarının yerine konması için çeşitli diş protezi uygulamaları ya da estetik dolgu planlamaları yapılırken, diş eksikliklerinin neden olduğu boşlukların tedavisi için implant uygulaması tercih edilebilir. Estetik görünümün oluşturduğu kaygının ortadan kaldırılması amacıyla diş beyazlatma işlemleri ya da kişiye özgü gülüş tasarımı uygulamalarının planlanması mümkündür. Ülkemizde bu kapsamda en sık uygulanan işlemler ise implant ve protez tedavileridir.

Protez uygulamaları kimi zaman kaybedilen dokunun yerine konmasında kimi zaman ise kişiye özgü gülüş tasarımı uygulaması kapsamında planlanabilir. Her iki durumda da yalnızca protezin uygulanmasını kapsayan tedavi planlamaları tek bir seyahat planlaması ile tamamlanabilir. Protez uygulaması için implant planlaması yapılmasına ihtiyaç duyulduğunda ise sağlıklı bir tedavinin sağlanabilmesi için iki seyahat planı yapılması daha doğru olur. Bu durumda yapılan ilk seyahatte kişinin mevcut dişleri için ihtiyaç duyduğu tedaviler, implantın çene kemiğine yerleştirilmesi ve koşullar uygun ise geçici protezlerin takılması işlemleri uygulanır. İmplant uygulaması yapılması durumunda ilgili implantların uluslararası tanınırlığı olan ürün pasaportları da hastaya mutlaka teslim edilir. Yapılacak ikinci seyahat ise implantın kemikle kaynaşması için ihtiyaç duyulan süreye bağlı olarak ortalama 6 ila 12 hafta sonrası için planlanır. Bu seansta kalıcı protezlerin implantların üzerine yerleştirilmesinin ardından tedavi tamamlanır.