fbpx

Şeffaf Plak
İnvisalign

Şeffaf Plak
Invisalign

Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
Şeffaf Plak Tedavisi | İNVİSALİGN

Dişlerde meydana gelen çapraşıklıklar estetik kaygılara yol açma, çeşitli fonksiyonları kısıtlama ya da rutin ağız bakımını güçleştirme gibi pek çok probleme neden olabilir. Bu durumun tedavi edilmesinde kullanılan pek çok ortodontik uygulama ise tedavi sürecinde apareylerin neden olduğu estetik problemler nedeniyle hastalar tarafından tercih edilmemektedir. Günümüzde sıklıkla uygulanan şeffaf plak tedavisi (invisalign) ise dişler üzerinde görünür bir tabaka oluşturmadığından estetik kaygılara neden olmadan pek çok durumun tedavi edilmesinde kullanılabilir.

İstanbul Şeffaf Plak Tedavisi (İnvisalign) Fiyatları - Şeffaf Diş Plağı - Telsiz Ortodonti

Şeffaf Plak Tedavisi (İnvisalign) Nedir?

Şeffaf plak tedavisi (invisalign), dişlerinize uygun olarak hazırlanmış aligner adı verilen şeffaf plakların ilgili dişlere kuvvet uygulayarak çapraşıklığın düzenlenmesi esasına dayanan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide uygulanan özel diş plakları bilgisayar destekli tasarım uygulamaları üzerinden kişiye özgü olarak planlanır.

Diş çapraşıklığı olan hastalarımız için şeffaf diş plağı tedavisi İstanbul’da bulunan Avedent Diş Kliniğinde konforlu bir şekilde yapılmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi (İnvisalign) Ne Zaman Yapılabilir?

Şeffaf plak tedavisinin uygulanabilmesi için dişlerin mevcut çapraşıklık durumu büyük önem taşır. Dişlere bağlı hafif ve orta derecedeki çapraşıklıkların tedavisi bu yöntemle sağlanabilir. Ancak ileri düzeyde çapraşıklık gözlenmesi ya da iskeletsel anomali nedeniyle gelişen çapraşıklıkların tedavi edilmesine ihtiyaç duyulması durumunda farklı ortodontik tedavi alternatiflerine yönelmek daha doğru olur.

Şeffaf plak uygulamalarında tedavinin sağlanabilmesi için üst yaş limiti yoktur. Ancak dişlerin gelişim miktarı ideal bir tedavi yapılabilmesi için önemlidir. Uygun koşulların sağlanabilmesi için kalıcı ikinci büyük azı dişlerinin sürme dönemine geçilmiş olması gerekir ve bu döneme yaklaşık olarak 12-14 yaşları arasında geçiş yapılır.  

Şeffaf Plak Fiyatları İstanbul - İnvisalign Fiyatları

Şeffaf plak fiyatları veya invisalign fiyatları İstanbul’da telsiz ortodonti tedavisini aldığınız diş kliniğin kullandığı ürünlere, diş hekimlerinin deneyimine ve diş çapraşıklğının derecesine göre değişmektedir. 

Fiyat konusunda uzman diş hekimlerimizin yapacağı ön muayene sonrasında bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Şeffaf plak (İnvisalign) fiyatları için İstanbul’da bulunan kliniğimiz ile iletişim kurarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisinden Önce Neler Yapılması Gerekir?

Şeffaf plak tedavisinin ideal bir şekilde uygulanabilmesi için diş ve diş eti dokularının sağlıklı olması büyük önem taşır. Bu nedenle tedavi öncesinde dişler üzerinde var olan diş taşları temizlenmeli ve çürük dişlerin restorasyonları dolgu gibi yöntemlerle tamamlanmalıdır.

Kişinin 20 yaş dişleri bazı durumlarda ortodontik tedavilerin gidişatını olumsuz yönde etkileyebilir. Diş hekiminin bu probleme neden olabilecek konum özelliklerine sahip 20 yaş dişini tespit etmesi durumunda şeffaf plak tedavisine başlamadan önce 20 yaş diş çekimi gerçekleştirilir.

Ortodontik tedavi için ağız içerisinden ölçü alındıktan sonra tedavi tamamlanana kadar geçen süreçte ağızda başka herhangi bir işlem yapılmaz. İmplant, all on4/6 ya da köprü gibi protetik işlemler ise invisalign tedavisinden sonra planlanır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Diş üzerine çeşitli materyallerden üretilen apareylerin yerleştirilmesine veya metal diş tellerinin kullanılmasına ihtiyaç yoktur.
  • Şeffaf yapısı ve dişleri tümüyle sarması sayesinde estetik görünümde belirgin bir değişikliğe neden olmaz.
  • Takıp çıkarabilmeye imkan tanıdığı için yemek yeme esnasında konfor kaybı yaşanmaz. Önemli etkinliklerde ağız içerisinde bir aparey olmadan zaman geçirmek mümkün hale gelir.
  • Ağız içi tarayıcılarla alınan kayıtlar üzerinden tedavinin tüm aşamaları planlanır. Bu sayede dişlerde beklenen hareket değişimleri bilgisayar ortamında hasta ile paylaşılabilir. Tedavi sonucunun üç boyutlu sanal görüntüsü de bu uygulama üzerinden detaylıca incelenebilir.

Şeffaf Plak (İnvisalign) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak (invisalign), şeffaf diş plağı tedavisinde diş teli tedavisinde kullanılan metal braketler yerine şeffaf plaklar kullanılarak diş çapraşıklıklarının  tedavisi yapılır. Şeffaf plak (invisalign), ortodontik tedaviler arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Diş plakları, kullanım esnasında estetik bir görünüm sağlar. Şeffaf plak (invisalign) tedavisi şu şekilde yapılır:

  • Muayene ve Tedavi Planı: Uzman ortodonti hekimlerimiz tarafından fiziki muayene yapılır. Diş ve çene yapısının üç boyutlu taraması gerçekleştirilir. Dişlerin çapraşıklık derecesine uygun olarak tedavi planı çıkarılır.
  • Şeffaf Plakların Hazırlanması: 3 Boyutlu tarama verilerine göre kademeli bir şekilde dişlerin hizaya gelmesini sağlayacak şeffaf plaklar hazırlanır. Çapraşıklığın seviyesine göre plak sayısı belirlenir.
  • Şeffaf Plakların Kullanımı:  Size özel olarak hazırlanan tak – çıkar şeffaf plaklar günde 20 – 22 saat süre ile kullanılmalıdır. Yemek yeme ve diş fırçalama esnasında şeffaf diş plakları çıkarılır.
  • Tedavi Süreci ve Kontroller: Tedavi sürecinde uzman diş hekimlerimizin belirttiği tarihlerde kontroller yapılır. Dişlerin konumlarının düzelmesine bağlı olarak bir sonraki aşamaya uygun şeffaf plak kullanımına geçilir.
Otodonti tedavisi, Şeffaf Plak, İnvisalign, Tel Tedavisi İstanbul Kadıköy

Şeffaf Plak Tedavisinde Diş teli Kullanmadan Hareket Nasıl Sağlanır?

Şeffaf plaklar, tasarım özellikleri sayesinde plağın diş üzerinde kontrollü bir baskı oluşturması prensibiyle tedaviyi sağlar. Plak üzerindeki bu baskı alanları dişin ulaşması istenen pozisyona bağlı olarak belirlenir. Bir plağın sağlaması gereken maksimum hareket stabildir. Kişinin ihtiyaç duyduğu plak sayısı bu hareket miktarı göz önünde bulundurularak belirlenir. Her bir plakta uygulanacak baskı yönleri dişlerin yeni konumlarına uygun olarak planlanır. Bir plak, tedavi koşullarının uygun bir şekilde yerine getirilmesi durumunda 15 gün boyunca kullanılır ve ardından bir sonraki plağa geçiş yapılır.

Şeffaf Plak (İnvisalign) Günde Kaç Saat Takılmalı?

Şeffaf plak tedavisinde plağın düzenli kullanımı, tedavi sürecinin planlamaya uygun olarak sonuçlanması için önemli bir etkendir. Etkin bir tedavi oluşturmak için şeffaf plakların günde ortalama olarak 20 ila 22 saat takılması gerekir. Bu nedenle yalnızca yemek yeme ya da içecek tüketme durumlarında çıkarılması tavsiye edilir. Özel günlerde ve çeşitli etkinliklerde plağın kısa süre çıkarılması mümkündür ancak tedavi sürecini etkilememesi için bu durumun sık tekrar edilmemesi önerilir.

Şeffaf Plakların Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şeffaf plaklar yüksek sıcaklıktan etkilenen bir materyalden üretilir. Bu nedenle plağın deforme olmasını önlemek amacıyla sıcak yiyecek ya da içeceklerin tüketileceği zamanlarda çıkarılması gerekir. Soğuk ya da normal sıcaklıktaki içecekler ise plaklar ağız içerisindeyken de tüketilebilir.

Şeffaf plakların temizliği ağız ve diş sağlığının devamlılığının sağlanabilmesi için önemlidir. Plak bakımı için plakların ılık su altında diş fırçası ile sabah ve akşam temizlenmesi yeterlidir. Bunun yanı sıra, plakların temizlenmesi için protez temizleme tabletlerinden de yararlanılabilir.

Şeffaf Plak Tedavisini Takip Eden Süreçte Dişlerin Yeni Konumu Nasıl Korunur?

Şeffaf plak (invisalign) tedavisinin tamamlanmasının ardından dişlerin ve çevre dokuların yeni konumlarına adapte olabilmesi için belirli bir süre yardımcı bir aparey ile desteklenmesi gerekir. Bu desteğin sağlanması amacıyla dişlerin iç yüzeyine retainer adı verilen sabit pekiştirme apareyleri yerleştirilir. Bu apareylerin ortodonti uzmanının belirlediği süre boyunca kullanılmasıyla tedavinin ömrü önemli bir oranda artırılabilir.

Şeffaf Plakların Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Avedent, alanında uzman hekim kadrosu ve gelişmiş ekipmanları ile pek çok ortodontik tedavi alternatifini sizlere sunar. Siz de muayene olmak için dilediğiniz zaman kliniğimize başvurabilir ve şeffaf plak tedavisine uygunluk durumunuz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy

ONLİNE RANDEVU

Randevu tarih ve saati
Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?
Size hangi saatte ulaşalım?
Dosya ekleyiniz (Panoramik rontgen - vb.)