Zirkonyum mu? Porselen mi?

Porselen mi Zirkonyum mu? Porselen Diş mi Zirkon Diş mi Daha İyidir? İstanbul
Avedent Diş Kliniği İstanbul Kadıköy
Zirkonyum mu? Porselen mi?

Porselen diş ve zirkon diş kaplamaları, diş dokusunun belli bir kısmı kaybedildiğinde, diş restorasyonlarında ve eksik diş tedavilerinde çok tercih edilen kaplama çeşitleridir. Ayrıca kliniğimizde porselen ve zirkonyum diş kaplamaları, estetik amaçla gülüş tasarımı (Hollywood Gülüşü) uygulamalarında da kullanılmaktadır.

Tabi ki bu iki diş kaplama türünden hangisinin tercih edilmesi gerektiği, hastanın ihtiyaç ve beklentilerine göre uzman diş hekimimizin değerlendirmesi sonucu olmalıdır. Öncelikle porselen diş ve zirkonyum diş kaplama hakkında kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda bulunmaktadır.

Porselen Diş mi Zirkon Diş mi Daha İyidir?
Diş Kaplama İçin Zirkonyum mu Porselen mi Tercih Etmeliyim?

Porselen Diş Kaplama

Porselen diş, doğada bulunan kuvars, feldispat ve kaolin maddeleri kullanılarak yapılan diş kaplama türüdür. Porselen ışık geçirgenliği yüksek olan bir materyaldir. Bu diş kaplama türü tam porselen kaplama, metal destekli porselen kaplama veya zirkonyum gibi destekler kullanılarak uygulanabilir. Porselen diş, diş restorasyonlarında, protez diş yapımında, kron ve lamine kaplamalarda tercih edilmektedir. Ayrıca porselen temelli emax & empress diş kaplama türleri de bulunmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş, zirkonyum dioksit kullanılarak yapılan diş kaplamasıdır. Zirkon madeninden elde edilen zirkonyum elementi, doğada bulunan ve ışık geçirgenliği açısından doğal dişlere benzeyen bir yapıya sahiptir. Ayrıca zirkonyum dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması ile de ön plana çıkmaktadır.

“İstanbul'da En İyi Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Yapan Merkezlerden Biri..."

Porselen ve Zirkonyum Arasındaki Fark Nedir?

Porselen ve zirkonyum arasındaki farkları, üretim malzemesi, dayanıklılık, estetik görünüm, biyo uyumluluk, uygulama bölgesi ve fiyatları açısından şu tabloda değerlendirebiliriz:
Porselen Zirkonyum
Malzeme Kuvars, feldispat ve kaolin Zirkonyum dioksit, zirkon madeni
Dayanıklılık Metal, zirkonyum veya başka bir materyal ile desteklenmesi gerekir. Herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan oldukça dayanıklıdır.
Estetik Görünüm Destek için kullanılan materyalin yansıması sebebi ile tam estetik bir görünüm sağlanamaz. Zirkonyum yapısı sebebi ile diş dokusuna çok benzediğinden doğal diş minesi gibi görünür.
Biyo Uyumluluk Porselen kendisi biyo uyumlu olsa da alt yapıda çoğunlukla metal kullanıldığından bazı sorunlar oluşabilmektedir. Zirkonyum ağız dokularına tam uyum sağladığı için alerji veya başka bir soruna sebep olmaz.
Uygulama Bölgesi Çiğneme kuvveti gerektirmeyen ön dişlerde daha çok tercih edilir. Ağzın tüm bölgelerinde rahatlıkla kullanılabilir.
Fiyatlar Porselen diş fiyatları uygundur. Zirkonyum diş fiyatları porselene göre yüksektir

“İstanbul'da En İyi Porselen Lamine Diş Kaplama Tedavisi Yapan Merkezlerden Biri..."

Porselen Diş mi Zirkon Diş mi Daha İyidir?

Porselen ve zirkonyum diş kaplamalarından hangisinin daha iyi olduğu diş hekimlerimize çok sık sorulmaktadır. Yukarıdaki tabloda da açıklandığı gibi bu iki diş kaplama arasında bazı farklar bulunmaktadır. Porselen ve zirkonyum dişlerden hangisinin daha iyi olduğuna ihtiyaçlarınız doğrultusunda diş hekimlerimizin önerileri ile birlikte karar vermelisiniz. Zirkonyum diş kaplama, daha mukavemetli olduğundan, protez, implant, all on four – all on six gibi tedavilerde iyi sonuçlar verebilir. Ayrıca ön dişlerin yanında azı dişlerinin restorasyonunda da kullanılabilir. Porselen diş kaplama ise, çok çiğneme gücü gerektirmeyen ön dişlerde ve lamine kaplamalarda iyi sonuçlar verebilir. Şurası da bir gerçek ki zirkonyum diş porselen dişe göre daha pahalıdır. Sonuç olarak ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda bir karar vermelisiniz. Karar vermeden önce İstanbul’un en iyi porselen diş ve zirkonyum diş tedavilerini yapan diş kliniklerinden biri olan Avedent Diş Kliniği kadrosunda bulunan uzman diş hekimlerinden görüş almanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz online randevu oluşturabilir veya daha detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Mükemmel, Sağlıklı Dişlerin Yerini Hiçbir Şey Tutamaz.

Son Teknoloji Kaliteli Altyapı

Mutlu Hastalar

2000+

Nitelikli Personel

20+